Joomla

Joomla je systém umožňující vytvořit vlastní webové stránky a zobrazit na nich mnoho různých aplikací, bez potřeby znalosti programování. Joomla je zcela zdarma a dostupná pro všechny. Dostupná je v mnoha jazykových modifikací, což znamená že i člověk neznalý anglického jazyka může s tímto systémem pracovat.

 1. Stáhneme si aktuální verzi Joomla.
 2. Nahrajeme .ZIP soubor na hosting a rozbalíme.
 3. Základní údaje webu

1. Základní nastavení a informace o webu

Prvním krokem je nastavit název webu, popis, email administratora pro hlášení a hesla přístupů do administrace webu.

2. Natavení databáze

Nejprve si vytvoříme databázi a poté zadáme údaje. Nastavíme název databáze, jméno a heslo k připojení a předponu databáze.

3.1 – 3.2 Finalizace a souhrn

Necháme zaškrtnutý Žádná ukázková data, dole vidíme souhrn nastavení + dole vidíme jestli nám vše funguje.

4. Rozcestník

Tento rozcestník nás informuje o úspěšné instalaci, nabízí nám instalaci dalších jazykových rozšíření a vstup do administrace nebo na web (na kterém nic ještě není samozřejmě) a hlavně odstraňte instalační soubory.

Máme nainstalovanou joomlu!

web_default

 

Instalace českého jazykového balíčku

Musíme si za naší adresu zadat /administrator

administrace_default

Extensions » Language(s) » Install
Rozšíření » Správce jazyků » Instalovat jazyk

Zvolíme si češtinu a dáme instalovat. V administraci se změní jazyk po znovu přihlášení.

Nastavení kategorií obsahu

Obsah » Správce kategorií

Nastavení navigace – blogy kategorií

položky + aliasy

Pozice nabídky – pozice šablony

Rozšíření » Správce šablony » Možnosti » Povolit náhled pozic

(zobrazení pozic) domena.cz/stranka.php?tp=1

css menu inline – [mezera]nav-pills

 


 

Globální nastavení

Rozšíření » Správce rozšíření | Správce modulů | Správce pluginů

 

SEO

 • metadata
  • Správně vyplněná metadata jsou nezbytnou součástí každé webové stránky. Říkají prohlížeči kdo je autorem stránky, jaké kódování je použito, obsahují klíčová slova a popisek stránky, jenž je nesmírně důležitý pro vyhladávače, dále informace pro roboty a další.
Globální nastavení
 • přátelské (SEO) adresy
Globální nastavení » .htaccess
 • metadata příspěvků
Vytvořit příspěvek » Zveřejnění
 • mapa webu – rozšíření mapX
 • google webmaster tools
 • google analytics

Keywords a description

Poté co si zvolíme pro jaká klíčová slova chceme stránku optimalizovat můžeme vyplnit klíčová slova a popis na stránce, v Joomle je to velmi jednoduché. Po přihlášení do administračního rozhraní zvolíme Global configuration (globální nastavení), kde vidíme Metadata Settings (Metadata nastavení). Zde vyplníme námi zvolená klíčová slova a popis stránky, pokud stránku máme v češtině, píšeme háčky i čárky. Nezapomeneme zaškrtnout zobrazování na ano.

Kvalitní obsah a nadpisy

Jedním z klíčových nedostatků Joomly v ohledu SEO je, že veškeré nadpisy nezobrazuje v tagu h1,h2,atd. tedy pokud nadpisy zobrazujeme, většinou ovšem ano, pojďme si tedy ukázat jak zajistit aby se nadpisy článků, modulů a komponent zobrazovali v tagu h2. Budeme potřebovat trochu znalostí html, ale určitě to zvládne i laik. Najedeme do adresáře kde máme Joomlu uloženou a vyhledáme cestu components/com_content/views zde vidíme adresáře archive, article (článek), section (sekce), category (kategorie), frontpage (úvodní strana). Pro všechny tyto typy obsahu můžeme upravit nadpisy, nás ale nejvíce bude zajímat article a frontpage. Pro ostatní typy je návod podobný. Otevřeme tedy složku article a v ní ještě složku tmpl, je to zkratka pro template a udává vzhled článku. Otevřeme si soubor default.php v nějakém editoru, například PsPad, ale postačí i obyčejný poznámkový blok. Najedeme na řádek č. 8, kde se nachází tento kód

<?php echo $this->escape($this->params->get('page_title')); ?>

a upravíme ho takto:

<h2><?php echo $this->escape($this->params->get('page_title')); ?></h2>

tím docílíme toho, že pokud bude v obsahu zobrazena nějaká komponenta, například kontakty, její nadpis bude také v tagu h2. Dále potřebujeme upravit nadpis samotného článku. Najdeme řádek č. 17-21, kde se nachází tento kód:

<a href="/" class="contentpagetitle"><br> <?php echo $this->escape($this->article->title); ?></a><br> <?php else : ?><br> <?php echo $this->escape($this->article->title); ?><br> <?php endif; ?>

a upravíme ho takto:

<h2><a href="/" class="contentpagetitle"><br> <?php echo $this->escape($this->article->title); ?></a></h2><br> <?php else : ?><br> <h2><?php echo $this->escape($this->article->title); ?></h2><br> <?php endif; ?>

Tím zajistíme nadpisy v článku ať už bude nadpis s odkazem nebo bez. Podobně postupujeme i u adresáře frontpage, kde do tagu <h2> zavřeme celý pátý řádek. U ostatních typů obsahu je návod téměř totožný.

Jak bylo řečeno minule aby byl obsah kvalitní musí být kód validní a přehledný. A na kódu se tím, že píšeme články a vkládáme obrázky a odkazy podílíme i my. Zde je pár postřehů jak psát správně a validně články. V první řadě používat nadpisy h2-h4 podle důležitosti, nadpisy h1 doporučuji příliš nepoužívat, jelikož nadpis h1 by měl být pouze jeden a obsahovat všechny klíčová slova stránky. Nadpisy článků dáme do nadpisů úrovně dva h2, a tak budeme používat hlavně nadpisy h2, h3. Zbytek textu dávat formát paragraph. Používat seznamy, a u vložených obrázků vyplňovat vždy popisek neboli alt. Vyvaroval bych se vytváření nadpisů pomocí změny barvy, velikosti a fontu, nejlepší je nadefinovat si v css vzhled pro nadpisy h1-h4 a ty pak používat. Důležité věci dávat tučně, neboli používat tag strong.

Pěkné URL adresy

I na toto v Joomle mysleli a tak již máme možnost pěkné URL adresy nastavit. Opět najedeme do Global configuration, a vpravo vidíme SEO settings (SEO nastavení). Zaškrtneme možnost Search Engine friendly URLs. Budeme vyzváni k přejmenování souboru htacces.txt. Ten přejmenujeme tak že najedeme do kořenového adresáře Joomly, zde se soubor nachází. Použijeme Total Commander nebo jiný program a soubor přejmenujeme na .htacces, potvrdíme stránku obnovíme a měli by jsme mít vyhráno. V případě že server běží na Apachi, můžeme zaškrtnout volbu Use Apache mod_rewrite. Tím budou URL adresy ještě o něco hezčí. V případě že se po aktivování pěkných URL stránky nezobrazí a hlásí nám chybu, nezbývá než soubor přejmenovat zpět a pěkné URL vypnout. Nebo si přečíst nějaké články o .htacces a mod_rewrite a pokusit se sestavit si vlastní soubor na přesměrování. Jestliže se nechceme smířit s tím že nám pěkné adresy nefungují a nechceme soubor tvořit sami, je tu ještě třetí možnost. Použít komponentu Artion Joomsef


Zálohování

Pro zálohovaní je nejlepší plugin AkeebaBackup.

akeebabackup

AkeebaBackup


Obnova a přenos

Pro obnovu a přenos celého systému v JPA, JPS a ZIP je nejlepší nástroj AkeebaKickstart.


Správa uživatelů

Role uživatelů:

 • Registrovaný – má přístup k funkcím uživatelské části (posílání článků a odkazů do obsahu) a zároveň může přistupovat do oblastí, které jsou nastaveny jako nepřístupné neregistrovaným uživatelům.
 • Autor – tento uživatel má přístup jen a pouze k funkcím uživatelské části.
 • Editor – tento uživatel má přístup k funkcím uživatelské části, ke schvalování a editaci článků.
 • Publisher – tento uživatel má přístup k funkcím uživatelské části a má možnost zveřejňovat články.
 • Manažer – má přístup ke všem funkcím uživatelské části a navíc má přístup k některým funkcím správcovské části.
 • Správce – má přístup ke všem funkcím uživatelské části a navíc má přístup k některým funkcím správcovské části (je jich samozřejmě více než u manažera).
 • Super správce – uživatel s plnými právy přístupu kamkoliv.

Rozšíření

Rozšíření dělíme na 3 typy:

 • Moduly
  • vytváří sekce s různým obsahem
 • Komponenty
  • zobrazuje obsah v obsahové sekci (fotogalerie), spolupracuje s moduly
 • Pluginy
  • Systémová (pomocná) rozšíření (např.: pro rozbalovací menu nebo vytvoření widgetu v shotcode – plugin WidgetKit)

Všemu je nadřazen Správce rozšíření, přes který se instalují další rozšíření.

Další rozšíření

 • Více jazyčnost
 • – komponenty
 • – moduly
 • – pluginy
 • – šablony
 • – jazyk

(1)

Sdílet na

FacebookTwitterGoogleTumblrLinkedInRedditPinterest


Napsat komentář